T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANI

​​​​​​

Elektronik Sistemler


Elektronik Sistemler


 

   ICAO ( Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı) ve EUROCONTROL (Hava Seyrüsefer Güvenliği için Avrupa Teşkilatı) üyesi olan ülkemizde hava seyrüseferine ilişkin işlemler DHMİ tarafından koordine edilmekte  ve izlenmektedir. Türkiye`de hava trafik hizmetlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için çeşitli elektronik sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler Hava/Yer telsiz cihazları, PSR ve SSR radarlar, ILS, VOR, DME, NDB gibi elektronik cihazlardır. Türkiye`de bu cihazlar "Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği" kapsamında görev yapan ve Eurocontrol üyesi ülkelerce CNS (Comminications, Navigations, Surveillance, Haberleşme, Seyrüsefer, Radar) personeli olarak tanımlanan,ATSEP lisanslı DHMİ teknik personeli ile idame ettirilmektedir.

   Adnan Menderes Havalimanı sorumluluğunda bulunan Menderes PSR/ Mode-S MSSR ve Akdağ Mode-S MSSR Radarları,SMART ATC Sistemleri, 34R-ILS ve 16L-ILS cihazları, Menderes VOR/DME, Çatalkaya VOR/DME,KULA VOR/DME,SELÇUK/EFES VOR/DME, AYDIN/ÇILDIR VOR/DME ve KADİFEKALE NDB cİhazları ile Hava/Yer haberleşmesinde kullanılan telsiz cihazları, Trunk Telsiz Sistemi, VCS, Ses Kayıt/Dinleme Sistemi, ATIS, Uydu Sistemi, Network Sistemi, Radyolink Sistemlerinin bakım onarım ve idamesi de Havalimanımızda yukarıdaki kapsamda görev yapan ATSEP lisanslı DHMİ teknik personeli tarafından yapılmaktadır.

   DHMİ bünyesindeki SMART ve Radar Yenileme projeleri Havalimanımızı da kapsamakta olup Havalimanımız Radar Sistemleri Yenilenmektedir ve yenileme çalışmaları önümüzdeki ayalarda tamamlanacaktır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü